*.לפני שאתחיל שמחה ונרגשת לספר לכם שהפוסט הזה הוא חלק מבלוג הופ שבו אני משתפת פעולה עם עוד שלוש בלוגריות מוכשרות. הפוסטים עוסקים במאורע המרגש הזה שיקרה ממש בעוד יומיים ואני מתכוונת לפתיחת שנת הלימודים כמובן. מזמינה אתכם להיכנס ולהנות מהפוסטים של-

גלית קידר, שרון גולן וגיל מרטנס.

*. אני אפתח בצורה הצפויה ביותר שאפשר- אז מה המשותף לבאך, בטהובן, פול מקרטני, ג'ימי הנדריקס, ביל קלינטון, ג'ורג' בוש, ברק אובמה, בנימין נתניהו, יוליוס קיסר, אלברט אינשטיין, ליידי גאגא, ג'רי סיינפלד, לאונרדו דה וינצ'י, המלכה אליזבת, קרמיט הצפרדע, ביל גייטס, אנג'לינה ג'ולי ועוד רבים (טובים ופחות טובים אחרים כי גם פידל קסטרו ואוסאמה בין לאדן שייכים לקבוצה הזו)? כולם שמאליים, איטרי יד ימינם.

גם אני והקטנטונת שלי שייכות לחבורה הזו, כמו בערך 10%-15% מאוכלוסיית העולם.

לא אלאה אתכם בפרטים ובעובדות שתוכלו בקלות לקרוא בגוגל כמו למשל- שבימים עברו השמאליים נחשבו לבני השטן או קשורים אליו באיזשהו אופן, שמאליים עשויים להיות אינטליגנטיים יותר, שמאליים הם יצירתיים מאד ובעלי יכולת לחלק את הקשב בצורה יעילה יותר, באופן יחסי ישנם יותר שמאליים בקבוצת האנשים בעלי מנת משכל 140 ומעלה ועוד ועוד.

כולנו מכירים גם את הביטויים הכל כך נפוצים כמו "שתי ידיים שמאליות", "לקום על צד שמאל" או "להתחיל ברגל שמאל" ואפילו אני השמאלית משתמשת בהם.

*. הפעם הראשונה שבה הבנתי שמשהו לא בסדר עם הידיים שלי היתה בגן חובה. אני ציירתי בגואש ביד שמאל כמובן ולידי צייר ילד אחר ביד ימין. המרפקים לא הפסיקו להתנגש עד שבאחת הפעמים התנגשתי לא רק במרפק אלא גם בכוס המים שנפלה, נשפכה, הרטיבה והרסה את הציורים של שאר הילדים שהיו סביב השולחן. הילדים שהיו לידי היו בטוחים שעשיתי את המעשה הנורא בכוונה (ולא שלא הייתי שובבה אבל זה לא היה המקרה הפעם) הלכו ודיווחו לגננת ש"טלי התחילה" והרסה את הציורים. מכאן הדרך לעונש היתה קצרה. מיותר לציין שנעלבתי עד עמקי נשמתי בת החמש וחצי.

גם לגזור לא הצלחתי עד שבלית ברירה עברתי לגזור ביד ימין, לשרוך שרוכים למדתי בדרך ייחודית רק לי שרק אני יודעת לשרוך בה. עליתי לכיתה א' וכמובן התחלתי לכתוב ביד שמאל. עם השנים הסתבר שהשד והכתב לא כל כך נוראיים ואולי הידיים שלי לא כאלו שמאליות.

בשעורי מלאכה (היה פעם דבר כזה…) הצלחתי להתגבר על רוב הקשיים אבל בבית עם אמא ועם סבתא כל נסיון ללמוד סריגה מהשתיים הימניות האלו נכשל, עד שבסוף לימדתי את עצמי לסרוג בדרכי השמאלית.

תארו לעצמכם הרקדת ריקודי עם בהפסקה בבי"ס- זה אומר להתחיל בכל פעם את "צדיק כתמר" ברגל שמאל, לקפוץ קפיצת תיקון קטנה מבלי שאף אחד יראה ולהמשיך כרגיל. גם ברירת המחדל של הסיבובים לעולם תהיה לצד שמאל, אבל דיבור עצמי חזרתי השיג את התוצאות הרצויות.

הזמן טס כשנהנים וכיתה יא' הגיעה ואיתה תחילת שיעורי הנהיגה. בשיעורים הראשונים היה לי רצון עז להגר לבריטניה רק כדי שתיבת ההילוכים תהיה בצד שמאל שלי, אבל גם לזה המח התרגל.

בעידן שלפני שלקופסאות השימורים היה פותחן משלהן לא היה לי שמץ קל של סיכוי לפתוח קופסת שימורים בפותחן רגיל. קחו בחשבון שלהיתקע איתי על אי בודד עם קופסאות שימורים ללא פותחן ובלי פותחן קופסאות לשמאליים ממש לא כדאי.

באולמות ההרצאות באוניברסיטה אם לא הספקתי לתפוס כסא יעודי לשמאליים הייתי חייבת ליישם את שיטת הכתיבה על הברכיים. לא ממש נח או מומלץ.

גם המצלמות מיועדות לימנים, לחצן ההפעלה ובעצם כל כפתורי ההפעלה של הפונקציות השונות נמצאים בצידה הימני של המצלמה .

אני יכולה להמשיך עוד ועוד אבל העניין ברור.

שימוש ביד שמאל כיד דומיננטית לא מהווה בשום צורה ואופן מגבלה, בטח לא בימינו.

 

*. הדבר החשוב ביותר הוא המודעות לילדים שמאליים. אז למה כדאי לשים לב?

שימוש במספריים לשמאליים יכול למנוע עוגמת נפש רבה.

התאמת עכבר למחשב לעכבר יעודי לשמאליים או לימוד ותרגול תפעול המחשב רק בעזרת המקלדת.

לא פחות חשוב- לשים לב להושיב ילדים שמאליים זה ליד זה או שהילד השמאלי ישב בצידו השמאלי של השולחן כדי למנוע התנגשויות מיותרות.

מאחלת לכל התלמידים לגדולים ולקטנים, לשמאליים ולימנים שנה טובה ומוצלחת.

*. רוצים את התמונות שראיתם ממש עכשיו בפוסט? בבקשה! מצרפת קבצים להורדה בגודל A4 אותם תוכלו להדפיס במדפסת הביתית ותוכלו להשתמש בהם ככרטיסי ברכה ואיחולים לשנת הלימודים החדשה וגם כנייר עטיפה למחברות קטנות ופנקסים.

על העיצוב אחראית דלית פסח המוכשרת, ממליצה לכם להיכנס גם לדף האינסטגרם שלה ולהנות מהכישרון הגדול שלה.

*. את הקבצים תוכלו להוריד כאן-

קובץ 1

קובץ 2

קובץ 3

*. זוכרים שהפוסט הוא חלק מבלוג הופ? מזמינה אתכם להנות מהבלוגים של גיל, גלית ושרון.*. האמת היא שחיכיתי להזדמנות הנכונה לסיים פוסט עם פול מקרטני ונראה לי שאין מתאים יותר מהפוסט הזה. פול מקרטני במלוא הדרו ושמאליותו.

שתהיה שנת לימודים טובה לכל הילדים וגם להורים,

טלי.